Las Lipowy Obrożyska

Wokół Muszyny lasów nie brakuje, ale jeden z nich jest szczególny. Jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać w góry z dziećmi, proponujemy malownicze widoki jakie oferuje Las Lipowy Obrożyska. To Las Lipowy Obrożyska, jeden z nielicznych w całych Karpatach fragment naturalnego boru lipowego, w którym najstarsze drzewa mają nawet 200 lat. Znajduje się zaledwie półtora kilometra od muszyńskiego rynku, na zboczach Góry Mikowej i objęty ochroną rezerwatu przyrody. Jest to wspaniałe miejsce na spacery i krótkie, niezbyt męczące piesze wycieczki. 

Rezerwat Las Lipowy Obrożyska

Rezerwat Las Lipowy Obrożyska został założony już w 1919 r., niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Należy do najstarszych rezerwatów w Polsce, a fakt, że już ponad 100 lat temu uznano ten obszar za przyrodniczo cenny, budzi uznanie. Nic zresztą dziwnego. W całym łuku Karpat, który ma przeszło 5000 km, trudno znaleźć drugie takie miejsce. 

Obecnie ochroną objętych jest nieco ponad 100 ha lasu liściastego i mieszanego. Dominują w nim lipy, którym towarzyszy olszyna, jodła, świerk, grab czy jawor. Bardzo bujne jest leśne poszycie i runo, w którym znajdują się liczne krzewy, krzewinki, a także kwiaty i ziołorośla. Występuje tu m.in. chroniony wawrzynek wilcze łyko, który na wiosnę pokrywa się pięknymi różowymi kwiatami. 

Las lipowy ma swoją specyfikę, i choć piękny o każdej porze roku, to szczególnie warto odwiedzić go wczesnym latem oraz jesienią. Na przełomie czerwca i lipca kwitną lipy i wydzielają intensywny, bardzo charakterystyczny zapach. Las wypełnia wówczas nieustanne buczenie pszczół, które zlatują się do słodkich kwiatów. Z kolei jesienią lipa drobnolistna wybarwia się wyjątkowo malowniczo, a w połączeniu z zielenią świerków i jodeł tworzy niezwykle atrakcyjne kolorystycznie obrazy. 

Ścieżka przyrodnicza w Obrożyskach

Na terenie rezerwatu wytyczona została ścieżka przyrodniczo-spacerowa oznaczona biało-zielonym kwadratem. Ma ona 4,3 km długości i jest jedynym traktem, którym można się poruszać po rezerwacie. Schodzenie z niej jest zabronione. Podczas wycieczki należy zachować ciszę. Nie wolno też zrywać roślin, grzybów i jagód oraz pozyskiwać kwiatów lub nasion lipy. Ścieżka rozpoczyna się na parkingu przy ul. Lipowej obok Sanatorium dla Niewidomych. Stąd znaki kierują na początek trasy, a z jej końca także wyznakowane jest dojście do parkingu. Punkt startowy i końcowy dzieli kilkaset metrów. 

Ścieżka jest dobrze oznaczona i wyposażona została w 7 tablic informacyjnych, które wyznaczają jej kolejne przystanki. Są one oddalone od siebie zwykle o 15-20 min marszu. Przejście całej trasy zajmuje około 1:30-2h, ale można oczywiście zabawić tu dłużej, podpatrując przyrodę, w tym liczne gatunki ptaków oraz pojawiające się dość często sarny.

Kolejne przystanki ścieżki prowadzą kolejno przez las lipowy z domieszką grabu, wilgotną, znajdującą się w dolinie potoku olszynę karpacką, grąd wschodnioeuropejski z wysokim udziałem jodły oraz jaworu, buczynę karpacką po kępy modrzewia. Na terenie rezerwatu żyją dziki i borsuki, których tropy często można spotkać na ścieżce. Widać z niej także śródleśne bagienka, do których nocami przychodzą dziki wokół zwykle jest dużo ich śladów, a teren jest mocno zruszony. 

Wędrówka przez rezerwat nie jest szczególnie męcząca i trasa świetnie nadaje się na wycieczkę z dziećmi. 

Inne artykuły:

29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej
25.03.2024, 12:00

Adzymka - proste placuszki na sodzie

Czytaj więcej