Góry z dzieckiem - gdzie pojechać na wakacje z rodziną?

Góry z dzieckiem - przepis na wspaniałą przygodę

 

Aktywne spędzanie czasu nie jest formą wypoczynku, którą trzeba zarzucać po pojawieniu się na świecie dzieci. Wprost przeciwnie. To właśnie czas, kiedy można na nowo przyjrzeć się swojej aktywności i wciągnąć w nią pociechy. Osoby, które lubią spędzać czas w górach, mają mnóstwo możliwości by od najmłodszych lat, a nawet miesięcy, przyzwyczajać dzieci do takiej formy spędzania wolnego czasu. Oczywiście będzie to wymagało przestawienia się na łatwiejsze trasy i nieco większych przygotowań, ale wyjazd w góry z dziećmi to przepis na wspaniałą przygodę.

Rodzinne wakacje w górach

 

Góry będą świetnym wyborem zarówno na krótszy, jak i wakacyjny rodzinny wyjazd. Oczywiście pojawia się od razu pytanie, gdzie w góry z dzieckiem, ale na szczęście odpowiedź na nie może się okazać znacznie prostsza, niż się wydaje.

Dużo zależy oczywiście od wieku dzieci i ich stopnia samodzielności. Nieco inaczej trzeba się przygotować do wyjazdu z dziećmi 2-4 letnimi, które często trzeba wspomagać na szlaku nosidełkiem, a inaczej będzie przebiegać wyjazd z nieco starszymi pociechami, które mogą wędrować samodzielnie przez dłuższy czas. Ważny jest przede wszystkim dobór trasy, która nie będzie zbyt długa i nie będzie zawierała trudnych i eksponowanych fragmentów. Warto zaplanować wyjście tak, by po drodze można było odpocząć w schronisku czy bacówce, co będzie dodatkową atrakcją, a także zabrać jedzenie i picie i na przykład urządzić rodzinny piknik w wyznaczonym miejscu. Ważne jest, by nic nie robić na siłę i nie wymagać od dzieci zbyt wiele. Jednak przyzwyczajanie do chodzenia po górach od najmłodszych lat sprawi, że każdy kolejny wyjazd będzie łatwiejszy do realizacji, a pokonywane trasy coraz bardziej wymagające.

Gdzie w góry z dzieckiem na wakacje?

 

Ze względu na swoją specyfikę idealne na wyjazd z dziećmi są Beskidy. Nie ma tu eksponowanych fragmentów szlaków, jest dużo schronisk i dobra infrastruktura, a w dolinach bardzo łatwo o nocleg w przytulnym pensjonacie czy agroturystyce. Wspaniałe trasy na rodzinny wypoczynek w górach można znaleźć na przykład w Beskidzie Sądeckim.
Nawet zdobycie naprawdę wysokiego szczytu nie musi się tu wiązać z wysiłkiem. Na wznoszącą się między Krynicą Zdrojem a Muszyną Jaworzynę Krynicką można się dostać łatwo kolejką gondolową. To świetne rozwiązanie na wycieczkę z dziećmi, ponieważ pozwala jednocześnie zaoszczędzić trudu podejścia i zdobyć szczyt, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. Z Jaworzyny można też wyruszyć na krótsze spacery albo powrócić piechotą do Krynicy lub Muszyny.

Innym dobrym miejscem na wycieczkę z dziećmi jest Bacówka nad Wierchomlą, gdzie można dojść z doliny w około 2 h. Mniej strome, choć dłuższe dojście, prowadzi z doliny Szczawnika szutrową drogą. Nagrodą za wysiłek są sięgające Tatr panoramy oraz możliwość wypicia herbaty na tarasie schroniska.
Z maluchem w wózku można z kolei wejść bez przeszkód do Zamku w Muszynie oraz do Zamku w Rytrze. Obydwa stoją na szczytach nad doliną Popradu i prowadzą do nich utwardzone drogi. Innymi miejscami łatwo dostępnymi na rodzinną wycieczkę są też platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej koło Barcic, do której można nawet podjechać samochodem oraz otwarte w 2021 r. Leśne Molo na Miejskiej Górze nad Starym Sączem z drewnianą ścieżką w koronach drzew o długości ok. 500 m. Jest ona przystosowana do poruszania się z wózkiem, a z mola można podziwiać piękną panoramę Starego Sącza.

Inne artykuły:

23.04.2024, 12:00

Las Lipowy Obrożyska

Czytaj więcej
25.03.2024, 12:00

Adzymka - proste placuszki na sodzie

Czytaj więcej