Góry w Muszynie - piesze wycieczki, które musisz zorganizować

Otoczona ze wszystkich stron górami Muszyna jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich miłośników wędrówek. Od północy opadają tu stoki pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim, na południu wznosi się Masyw Dubnego w Górach Leluchowskich oraz słowacka Lubovnianska Vrchovina. Gdzie nie skierować wzroku, tam kuszą porośnięte lasami grzbiety oferujące mnóstwo możliwości wędrowania. Gdzie się wybrać z Muszyny w góry? Oto kilka propozycji na piesze wycieczki, które warto zorganizować. Wybierając się na górskie szlaki, warto zadbać o odpowiedni ekwipunek.

Muszyński klasyk, czyli na Jaworzynę Krynicką

Najbardziej znanym celem wycieczek z Muszyny jest Jaworzyna Krynicka o wysokości 1114 m n.p.m. Prowadzi na nią zielony szlak z Rynku przez Złockie, wspinający się długim grzbietem na szczyt. Pierwsza część szlaku o długości 9 km wiedzie obok cerkwi w Złockim i grzbietowymi łąkami, skąd można oglądać ładne widoki na okolicę. Dalej rozpoczyna się las, w którym wędruje się aż do szczytu. Całe podejście zajmuje około 3 h. Na górze czekają piękne panoramy rozciągające się z tarasu widokowego na budynku kolejki gondolowej, a także schronisko, gdzie można odpocząć.
Ale z Jaworzyny trzeba jeszcze wrócić. Można to oczywiście zrobić tą samą drogą, można też zejść zielonym lub czerwonym szlakiem do Krynicy, co zajmuje około 1h 30 min do 2 h lub skorzystać ze zjazdu kolejką gondolową. Komunikacja między Krynicą a Muszyną działa bardzo dobrze i bez problemu można potem wrócić na nocleg. Jeśli chce się uniknąć męczącego podejścia trasę, można odwrócić kolejność i wjechać na Jaworzynę gondolą, a wrócić do Muszyny pieszo zielonym szlakiem.

Do Bacówki nad Wierchomlą po piękne widoki

Położona na odsłoniętym, opadającym z Runku grzbiecie, Bacówka nad Wierchomlą jest doskonałym celem na wycieczkę i oferuje piękne widoki na Tatry. Można dojść do niej różnymi drogami, które będą odpowiednie zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla bardziej wymagających piechurów. Wariant najłagodniejszy (choć nie najkrótszy czasowo) wiedzie bitą drogą, którą odbywa się zaopatrzenie schroniska. Prowadzi ona doliną potoku Szczawnik i wznosi się łagodnie. Dopiero na samym jej końcu krótkie podejście prowadzi pod sam próg tego klimatycznego schroniska. Od parkingu w Szczawniku do schroniska trasa ma około 7 km, a jej przejście zajmuje około 3 h. Powrót tą samą drogą to około 2,5 h marszu.
Druga, też stosunkowo łagodna, trasa do Bacówki rozpoczyna się w Szczawniku przy cerkwi skąd żółty szlak wspina się na grzbiet przez wzniesienie Czertezy. Duża część trasy przebiega łąkami, dzięki czemu są stąd ładne widoki na okolicę. Na grzbiecie należy wybrać szlak niebieski w prawo prowadzący bezpośrednio do schroniska. Tu także teren jest odsłonięty i oferuje ładne widoki. Trasa ma 7 km, a jej przejście zajmuje około 2h 45 min. Dalsza wędrówka zależna jest od chęci i sił. Można wrócić opisaną wyżej drogą lub tą samą trasą. Można też wędrować dalej, na Runek i Jaworzynę Krynicką, by stamtąd wrócić do Muszyny. Jednak taka pełna pętla to aż 22 km, co zajmuje około 8 h marszu i polecana jest raczej bardziej doświadczonym wędrowcom.

Muszyna – szlak na Pustą Wielką

Pusta Wielka wznosi się nad Żegiestowem i Szczawnikiem a z jej szczytu można oglądać ładne panoramy okolicy. Wycieczka na ten szczyt liczący 1061 m n.p.m. jest dość łatwa. Początek przebiega tym samym szlakiem żółtym, co trasa do Bacówki nad Wierchomlą. Tyle że na grzbiecie trzeba skierować się niebieskim szlakiem w lewo, Stąd zaledwie 20 min marsz wprowadza na szczyt. Wrócić można niebieskim szlakiem w stronę Żegiestowa i drogą prowadzącą do Szczawnika. Cała pętla ma 11 km i można ją przejść w około 3 h 30 min.

Lasy i cerkwie Gór Leluchowskich

Znajdujące się na południe od Muszyny Góry Leluchowskie są dobrym celem wycieczki pieszej dla miłośników wędrówek po lasach i podziwiania cerkwi. Prowadzi przez nie żółty szlak z Rynku w Muszynie. 9 km trasa do Wojkowej przez Malnik, zbocza Czarnych Garbów i Dubnego pozwala zagłębić się w bukowo- jodłowe lasy. Na końcu, w Wojkowej czeka malownicza drewniana cerkiew. Dalsza wędrówka (ok. 6 km) odbywa się drogą do Powroźnika, gdzie zobaczyć można kolejną cenną cerkiew wpisaną na listę UNESCO. Można stąd łatwo wrócić busem do Muszyny.

 

Po wyczerpującej wędrówce górskiej nie ma nic lepszego niż zasłużona uczta w przytulnej restauracji w sercu Muszyny. Wyobraź sobie, jak po kilku godzinach trudów możesz zanurzyć się w aromatycznych łemkowskich potrawach. 

Inne artykuły:

23.04.2024, 12:00

Las Lipowy Obrożyska

Czytaj więcej
25.03.2024, 12:00

Adzymka - proste placuszki na sodzie

Czytaj więcej