Co zabrać w góry? Plecak dobrze spakowany - poradnik

Ruszając na górskie szlaki mamy zwykle przed sobą wizję pięknych widoków, zielonych lasów, a w uszach słyszymy szum wiatru. Raczej niewiele osób myśli wówczas o pakowaniu czy wyposażeniu. Tymczasem właściwego spakowania plecaka nie można lekceważyć, ponieważ często decyduje o bezpieczeństwie wycieczki, przed wyjściem na szlak należy zaś koniecznie zadbać o właściwy ekwipunek w góry.

Co wziąć w góry – wyposażenie podstawowe

Na szlaki wyruszamy w różnych porach roku i warunkach pogodowych. I w dużym stopniu od tego zależy, to, co warto zabrać w góry. Jest jednak pewien zestaw sprzętu i wyposażenia, które jest niezmienne.

Wychodząc na szlak trzeba mieć ze sobą naładowany telefon. Warto też pomyśleć o zabraniu powerbanku. Nie ma on być używany do rozrywki czy puszczania muzyki – w górach zastąpi ją śpiew ptaków i szum wiatru, ale służyć do nawigacji, sprawdzania pogody, a w razie problemów do łączności ze służbami ratunkowymi. W telefonie powinna być zainstalowana aplikacja GOPR „Ratunek”, która ułatwia lokalizację poszkodowanych, nawet jeśli zasięg telefoniczny jest ograniczony. Do listy kontaktów powinien być wpisany telefon do GOPR/TOPR 601 100 300. W smartfonie można też zainstalować aplikację z mapą, na przykład Mapa Turystyczna czy mapy.cz, która pomaga zorientować się w aktualnym położeniu i sprawdzić ile zostało jeszcze do celu.

Wybierając się na wycieczkę, należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i napojów. Przed wyjściem warto zorientować się, czy na trasie znajduje się jakieś schronisko lub bufet, czy też trzeba polegać wyłącznie na własnym prowiancie. Latem najlepiej sprawdza się woda, zimą zaś herbata. Pakując się na całodzienną wędrówkę trzeba pamiętać, że pół litra płynów to zdecydowanie za mało, a w upalny dzień półtora litra płynów to absolutne minimum, żeby się nie odwodnić. W kwestii jedzenia każdy ma własne upodobania, ale na dłuższą wędrówkę kanapki czy inne konkretne jedzenie są niezbędne, by nie opaść z sił. Bardzo dobrze sprawdzają się też różnego rodzaju suche orzechy i owoce, batony musli itp., a także czekolada. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w wysokich temperaturach może się ona łatwo roztopić.

Ubrania i sprzęt, które warto mieć w plecaku

Pogoda w górach jest znacznie bardziej zmienna niż na nizinach. Temperatura spada wraz z wysokością, dlatego nawet wychodząc na szlak przy słonecznej i gorącej pogodzie, należy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową oraz coś cieplejszego do ubrania – może to być polar, puchówka lub inne ubranie, które poprawi komfort termiczny. Zawsze też warto mieć w plecaku nakrycie głowy adekwatne do warunków.

Z wyposażenia oprócz telefonu warto zabrać ze sobą mapę terenu, w którym się poruszamy. Nawet planując powrót przed zmrokiem należy mieć ze sobą latarkę lub czołówkę. Powrót może się przedłużyć z różnych względów (np. załamania pogody), a chodzenie przy latarce z telefonu jest po pierwsze bardzo niewygodne w górskim terenie, po drugie zaś jej używanie powoduje bardzo szybkie wyczerpywanie się baterii. Wśród podstawowego wyposażenia turysty powinna też znaleźć się apteczka ze środkami opatrunkowymi- plastry, bandaże, środki odkażające i podstawowymi lekami.

Co zabrać w góry zimą

Zima to czas, kiedy wyposażenie plecaka może w szczególny sposób zaważyć na zdrowiu, a nawet życiu turysty wybierającego się w góry. Oprócz wyposażenia podstawowego konieczne jest zabranie gorących napojów w termosie, na przykład herbaty, dodatkowej ciepłej odzieży – np. drugi polar lub kurtka puchowa, skarpet na zmianę oraz ciepłej czapki i rękawiczek.

Do wyposażenia zimowej apteczki warto dołączyć folię NRC, która zapobiega wychładzaniu oraz ogrzewacze chemiczne. W wyposażeniu nie może też zbraknąć latarki, ponieważ zimą zmrok zapada już około 15:30-16:00.

Wybierając się na zimowe szlaki warto pamiętać o raczkach lub rakach, zależnie od terenu, w jakim będziemy się poruszać. Ułatwią one utrzymanie się na śliskiej nawierzchni. Pomocne będą też kije trekkingowe, w wyższych górach zaś czekan, którym jednak należy umieć się posługiwać. Bezpieczeństwo zapewnia nie sam sprzęt, ale umiejętności posługiwania się nim.

Górskie wycieczki to jedna z piękniejszych form aktywnego spędzania czasu. Dobrze spakowany plecak pomoże w tym, by były one niezapomniane i bezpiecznie. Jednak nawet najlepszy sprzęt i wyposażenie nie zastąpią jednej podstawowej rzeczy, którą należy zabrać ze sobą zawsze wychodząc na szlak – zdrowego rozsądku oraz trzeźwej oceny sytuacji i swoich możliwości.
 

Inne artykuły:

28.06.2024, 12:00

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Czytaj więcej
29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej