Zima w Muszynie i Beskidzie Sądeckim

Beskid Sądecki jest doskonałym miejscem wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Gdy spadnie śnieg swoje bramy otwierają liczne stacje narciarskie. Można wybierać między kameralnymi rodzinnymi ośrodkami i dużymi stacjami o licznych trasach. Szeroki jest też wybór poziomów trudności bo Beskid Sądecki czeka zarówno na początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. W górach wytyczone są też liczne trasy do narciarstwa biegowego.

Zima w Muszynie i Beskidzie Sądeckim

 

Muszyna jest pięknie położona w dolinie Popradu, u zbiegu Beskidu Sądeckiego, Niskiego i Gór Leluchowskich. Z względu na bliskość dużych ośrodków narciarskich jakimi są Krynica, Wierchomla oraz Tylicz jest świetną bazą wypadową dla narciarzy i snowboardzistów, którzy chcieliby mieć szeroki wybór stoków, a jednocześnie spędzić czas w nieco bardziej kameralnej atmosferze. 
Bogata oferta zakwaterowania obejmująca zarówno kwatery prywatne, pensjonaty, jak i hotele, możliwość skorzystania ze skibusów, jak również dobra oferta relaksu i rozrywki po całym dniu na stoku sprawiają, że można tu spędzić pełen atrakcji zimowy urlop. 

Muszyna – stoki narciarskie w najbliższej okolicy

 

W samej Muszynie nie ma stacji narciarskich, ale wystarczy zaledwie kilka kilometrów by znaleźć się na świetnie przygotowanych stokach o różnym poziomie trudności. W niedalekim Tyliczu funkcjonują dwa rodzinne ośrodki, Tylicz Sk i Master Ski. Obydwa oferują po około 6 km urozmaiconych, w większości oświetlonych, tras narciarskich i snowboardowych. Dodatkowo w Master Ski można skorzystać ze snowparku, a Tylicz Ski ma w swojej ofercie tor do snowtubingu, czyli zjazdu na specjalnych dętkach. 

Oprócz Tylicza najbliżej Muszyny znajduje się Stacja Narciarska Dwie Doliny w Wierchomli. Jej trasy położone są na zboczach góry Pusta Wielka, a ich północna wystawa sprawia, że śnieg utrzymuje się tu wyjątkowo długo. W Wierchomli można szusować na około 3,5 km niebieskich i czerwonych tras, z których jedna ma homologację FIS. Stacja Dwie Doliny przygotowała także ofertę dla osób stawiających pierwsze kroki na nartach. Znajduje się tu łatwy, wydzielony, niepołączony z innymi stok z własnym wyciągiem orczykowym, doskonały do nauki jazdy. 

Stoki narciarskie w Krynicy Zdroju

 

Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli Muszynę od największego zimowego ośrodka narciarskiego i turystycznego w Beskidzie Sądeckim, czyli Krynicy. To popularne uzdrowisko zimą zmienia się w raj dla narciarzy i snowboardowców. Główne stoki narciarskie w Krynicy zlokalizowane są na Słotwinach i Jaworzynie Krynickiej.  
Na  Słotwinach działają dwie stacje. Arena Słotwiny ma ponad 8 km niebieskich i czerwonych tras zjazdowych, snowpark i zlokalizowaną w najwyższym punkcie wieżą widokową z prowadzącą do niej ścieżką w koronach drzew. Mniejszy Kompleks Narciarski Słotwiny połączony jest wspólnym karnetem Krynica.Ski z ośrodkami w Tyliczu. Trasy na Słotwinach są dośnieżane oraz w dużej części oświetlone i oferują świetne warunki do szusowania. 

Myśląc o zimie w Beskidzie Sądeckim nie sposób zapomnieć o trasach narciarskich na Jaworzynie Krynickiej. Są one otwarte zwykle przez około 4 miesiące, a przy sprzyjającej pogodzie można tu szusować nawet jeszcze w kwietniu. Ośrodek powstał wokół kolei gondolowej, którą można wjechać na szczyt Jaworzyny i dysponuje ponad 8 km tras. Należą one do trudniejszych i świetnie będą się na nich czuli bardziej zaawansowani narciarze. Jaworzyna posiada trasę z homologacją FIS, na której możliwe jest rozgrywanie zawodów narciarskich. 

Beskid Sądecki  na nartach biegowych

 

Oprócz narciarskich i snowboardowych zjazdów Beskid Sądecki ma także bogatą ofertę dla narciarzy biegowych i skiturowców. Duża część letnich szlaków pieszych nadaje się zimą do przemierzania ich na nartach. Także wokół ośrodka w Wierchomli wytyczono trasy biegowe, na które łatwo można dojechać wyciągami znajdującymi się w stacji. Coraz bardziej popularne biegówki i skitury to świetny sposób na poznawanie Beskidu Sądeckiego oraz podziwianie zimowych widoków.  

Muszyna - zimowe atrakcje po nartach

 

Szaleństwo na stoku czy wycieczki na nartach biegowych mogą zmęczyć. Dlatego w Muszynie, Krynicy i innych miejscowościach Beskidu Sądeckiego przygotowano dla turystów także inne atrakcje. Można skorzystać z kameralnego aquaparku i centrum spa, wybrać się na kulig lub na spacer do ruin zamku. Zarówno w Krynicy nie brakuje też miejsc, gdzie można smacznie zjeść. Można wybierać zarówno wśród pizzerii, jak i restauracji tradycyjnych i regionalnych, w tym serwujących dania kuchni łemkowskiej. 

Inne artykuły:

28.06.2024, 12:00

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Czytaj więcej
29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej