Malnik - niezwykła góra w Muszynie. Trasy i widoki

Na wschód od Muszyny, niemal nad samym miasteczkiem, wznosi się szczyt zwieńczony przekaźnikiem. Jest dobrze widoczny z każdego miejsca w dolinie i charakterystyczny ze względu na tę właśnie budowlę. To Malnik. Wzniesienie o wysokości 725 m n.p.m., które cieszy się zasłużoną sławą świetnego punktu widokowego i będzie doskonałym celem wycieczek pieszych.

 

Co widać z Malnika ?

 

Malnik znajduje się w Górach Leluchowskich, w ich grzbiecie opadającym od Dubnego i Zimnego w kierunku doliny Popradu w Muszynie. Jego zbocza opadają w dolinę stosunkowo stromo. W przeciwieństwie do innych wzniesień zaliczanych do Gór Leluchowskich, okolice szczytu Malnika są pokryte łąkami, a nie porośnięte gęstym lasem. To atut tej góry, ponieważ pozwala na podziwianie bardzo ładnych widoków.
Co można zobaczyć po wejściu na Malnik? Najbliżej w kierunku zachodnim i północnym widoczne jest Pasmo Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego. W dole płynie Poprad, a na jego brzegach oglądać można zabudowę Muszyny. Dalej na zachód wyłaniają się zalesione Góry Lubowelskie na Słowacji. Jeśli pogoda i widoczność dopiszą, to na zachodzie rysuje się też dobrze widoczny łańcuch Tatr z najwyższymi Gerlachem oraz Łomnicą.
Dzięki swoim walorom widokowym Malnik jest bardzo urokliwym miejscem. Może być traktowany zarówno jako samodzielny cel wycieczek, jak i punkt podczas dłuższej wędrówki po okolicy.

 

Jak dojść na Malnik?

 

Malnik znajduje się bardzo blisko centrum Muszyny i prowadzi na niego żółty szlak pieszy. Ze względu na konieczność pokonania około 200-metrowego podejścia, wycieczka na szczyt z miasteczka zajmuje około godziny.
Ponieważ pod szczytem Malnika znajduje się kilka domów, prowadzi nań utwardzona droga, wyłożona częściowo płytami. Osoby, które chcą jedynie podziwiać widoki i nie mają ochoty na dłuższe podejście pod górę, mogą podjechać do końca drogi i skrócić tym samym podejście.
To dwa najkrótsze i najłatwiejsze sposoby dostania się na Malnik. Dla tych, którzy chcieliby się wybrać na dłuższą wędrówkę i szczyt potraktować jedynie jako punkt pośredni pozwalający na podziwianie ładnych widoków możliwe są wycieczki dwoma szlakami.

Pierwszy z nich to wspomniany już szlak żółty z Muszyny do Wojkowej, który przecina Góry Leluchowskie ze wschodu na zachód. Wędrówkę można zacząć na obydwu krańcach, by przez Przechyby, Czarne Garby i zbocza Dubnego zejść po 10 km na drugim jego końcu.
Drugi szlak, niebieski przecina Góry Leluchowskie z północy na południe, od Powroźnika do Leluchowa przez Czarne Garny, Dubne, Zimne i Kraczonik. Liczy około 12 km i w połowie łączy się ze szlakiem żółtym. Dzięki temu można tworzyć różne kombinacje wejść i zejść na Malnik ze wszystkich z miejscowości w okolicach Muszyny.
Wycieczkę na Malnik można też połączyć z odwiedzinami przy ciekawej atrakcji przyrodniczej – jeziorku Czarna Młaka na zboczach Czarnych Garbów. Dojście do niego wyznakowane jest na czarno od niebieskiego szlaku nad Powroźnikiem do skrzyżowania drogi Muszyna-Powroźniek z drogą do Jastrzębika.

Malnik to szczyt, który pomimo swojej niezbyt dużej wysokości zachwyca widokami. Warto go odwiedzić podczas pobytu w Muszynie, niezależnie od tego, czy będzie to krótka popołudniowa wycieczka, wjazd samochodem w pobliże szczytu czy może dłuższa wędrówka po Górach Leluchowskich.

Strudzonych piechurów zapraszamy do restauracji Strakija, polecając regionalne dania i szeroki wybór orzeźwiających napojów z okolicznych browarów.

Inne artykuły:

28.06.2024, 12:00

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Czytaj więcej
29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej