Rzeka Poprad rajem dla wędkarzy!

Przepływający przez Muszynę Poprad to nie tylko jedna z najpiękniejszych polskich rzek, ale także prawdziwy raj dla wędkarzy. Wielu umieszcza ją w absolutnej polskiej czołówce jeśli chodzi o wędkowanie w górach. Nie dość, że otoczenie jest wyjątkowo malownicze, to jeszcze w jego wodach można spotkać prawdziwą królową polskich rzek czyli głowacicę.

Wędkarstwo na Popradzie w okolicach Muszyny

Poprad jest wyjątkową rzeką, która mając swoje źródła po słowackiej stronie Tatr nie kieruje się na południe, ale opływa cały łańcuch górski i płynie ku północy będąc na sporym odcinku granicą polsko- słowacką. W przeszłości naukowcy nie mający jeszcze odpowiednich przyrządów pomiarowych skłaniali się ku tezie, że rzeka płynie „pod górę”. Oczywiście późniejsze dokładne badania obaliły tę dość zaskakującą i z dzisiejszego punktu widzenia absurdalną teorię, ale patrząc na mapę, w pierwszej chwili można się zastanowić, w którą stronę płynie Poprad. 
Rzeka tworzy malownicze zakola i przełomy, które wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Takie okolice cenią też wędkarze, dla których wędkowanie w pięknym otoczeniu jest jeszcze bardziej pociągające. Do najpiękniejszych odcinków wędkarskich na Popradzie w okolicach Muszyny zaliczane są części rzeki od Leluchowa do ujścia Muszynki oraz rejon Żegiestowa z Łopatą Polską i Łopatą Słowacką.

Jakie ryby można spotkać w Popradzie?

W wodach Popradu występuje około 25 gatunków ryb. Spośród popularnych gatunków można tu spotkać głównie klenie, świnki, jelce, ukleje i brzany. Wśród nich szczególnie brzana dostarcza wędkarzom wielkich emocji. Jest to ryba waleczna, drapieżna i walcząca podczas połowu. Z tego względu ceniona jest podczas wędkowania sportowego.
Ale Poprad to nie tylko popularne gatunki ryb. Żyją tu też ryby szlachetne, takie jak pstrągi, lipienie oraz głowacicę. Tę ostatnią wielu wędkarzy uznaje za prawdziwą królową polskich rzek. Gatunek ten, dla którego Poprad jest jednym z nielicznych obszarów występowania na terenie całego kraju żyje głównie w głębszych odcinkach rzeki. Łowiska na Popradzie zaliczane są też do najlepszych w Polsce. To właśnie tutaj udało się ustanowić rekord kraju w wielkości złowionej głowacicy. Rekordowy osobnik miał długość 120 cm i ważył ponad 20 kg.

Zasady połowów w Popradzie

Wędkowanie w Popradzie wymaga zakupienia zezwolenia w siedzibie koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Muszynie, które podlega Okręgowi PZW Nowy Sącz. Otrzymanie zezwolenia wiąże się z uiszczeniem opłaty. Wszyscy wędkujący muszą też przestrzegać regulaminu i stosować się do przepisów połowu określonych gatunków ryb. 
Lokalne koła wędkarskie dbają o regularne zarybianie Popradu, dzięki czemu udało się tu zwiększyć populację głowacicy, która pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w. była już niemal niespotykana. Wędkarzy chcących łowić tę szlachetną rybę obowiązują liczne obostrzenia. Przede wszystkim należy przestrzegać okresu ochronnego trwającego od 1 marca do 31 maja. W pozostałych miesiącach wolno łowić jedynie osobniki o określonych wymiarach od 70 do 90 cm. PZW zezwala też na zabranie przez wędkarza tylko 1 głowacicy w ciągu miesiąca. Pozostałe należy wypuścić.  Oprócz tego od 1 września do 31 stycznia obowiązuje dodatkowa opłata spinningowa oraz wytyczne dotyczące wielkości przynęty.  

Inne artykuły:

28.06.2024, 12:00

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Czytaj więcej
29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej