Muszyna na niepogodę - co warto zobaczyć gdy pada deszcz?

Wyjeżdżając na krótszy czy dłuższy urlop myśli się raczej o pięknej słonecznej pogodzie. Ale niestety warunki nie zawsze są idealne, a i deszcz w naszym klimacie, niezależnie czy to środek lata czy inna pora roku, także może się zdarzyć. Wprawdzie znane powiedzenie mówi, że nie ma złej pogody, a jedynie źle ubrani ludzie, to jednak nie każdy jest fanem górskich wędrówek i przebywania na zewnątrz w deszczu. Na szczęście deszcz w Muszynie i jej okolicach nie oznacza nudy. Jest wiele miejsc, które można zobaczyć gdy pada i sympatycznie oraz interesująco spędzić dzień.

Muszyńskie pijalnie wód mineralnych

 

Muszyna, jak przystało na uzdrowisko ma miejsca, gdzie można spróbować czerpanych z głębin ziemi wód mineralnych. Choć duża część ujęć to stojące w różnych punktach miejscowości altany, to są tu też obiekty całkowicie pod dachem, które mogą być celem spaceru podczas deszczu. 
Najważniejszą z muszyńskich pijalni jest Pijalnia w Ratuszu mieszcząca się przy Rynku. Doprowadzono tu wodę z ujęcia Milusia odkrytego w 1935 r. Jej imię pochodzi od imienia mili Lachowej, żony ówczesnego starosty nowosądeckiego Macieja Lacha. Oprócz Pijalni w Ratuszu, do której doprowadzono ją w 2021 r., jest też dostępna w Pijalni Milusia przy ul. Piłsudskiego 25.

Zwiedzanie Muszyny w deszczowy dzień

 

Przy niekorzystnej aurze lepiej spędzać czas pod dachem. Taki dzień można poświęcić na poznawanie Muszyny i jej zabytków. Odbudowany w latach 2019-2021 Ratusz miejski jest doskonałym celem takiej wycieczki. Oprócz wspomnianej wyżej Pijalni działa w nim też kawiarenka i Centrum Informacji Turystycznej. Jednak największą gratką są piwnice. Odkryto je podczas badań archeologicznych prowadzonych na początku XXI w. Dziś są udostępniane turystom. . Pomieszczenia są odpowiednio podświetlone by wydobyć wszystkie ich atuty. Można tu zobaczyć składy, gdzie w przeszłości przechowywano węgierskie wino wożone traktem handlowym. Duże wrażenie robi zrekonstruowane miejskie więzienie wraz z salą tortur.
Przebywając w Muszynie nie sposób nie trafić na ślady jej bogatej przeszłości. Od średniowiecza do czasów rozbiorów miasteczko było siedzibą starostów muszyńskich i centrum klucza dóbr należącego do biskupów krakowskich. Jego nazwa Państwo Muszyńskie Biskupów Krakowskich bardzo dobrze odzwierciedla autonomię  jaką posiadało. Interesująca wystawa poświęcona dziejom tego klucza dóbr jest prezentowana w Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego”, które mieści się w zrekonstruowanym budynku XVIII wiecznego zajazdu na ul. Krótkiej.

Wodny relaks w Muszynie

 

Deszczowa pogoda nie oznacza, że trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. W miasteczku działa kameralny Aquapark zlokalizowany w kompleksie Klimek. Basen z hydromasażem, armatki i kaskady wodne oraz gejzer, a także jacuzzi pozwalają na relaks w wodzie, gdy za oknem spływają strugi deszczu. W Aquaparku pomyślano też o atrakcjach dla dzieci, takich jak zjeżdżalnia, wodny grzybek oraz brodziki o głębokości dostosowanej do wysokości najmłodszych.

Okolice Muszyny – jakie miejsca odwiedzić podczas złej pogody

 

Gdy pogoda nie nastraja do wycieczek pieszych czy rowerowych można zawsze wykorzystać samochód i ruszyć na poznawanie okolicznych miejscowości. Jednym z przystanków takiego wyjazdu może być Powroźnik, gdzie znajduje się piękna, drewniana cerkiew wpisana na listę UNESCO. Jej wnętrze udostępniane jest dla zwiedzających codziennie, a w jego ramach można liczyć nie tylko na obcowanie ze sztuką, ale także fachowy komentarz przewodnika. 
Mając więcej czasu i odwiedzone wszystkie miejscowe atrakcje można też skierować się do Krynicy, gdzie czeka Pijalnia Wód Mineralnych, Muzeum Zabawek czy Muzeum Nikifora. 

Inne artykuły:

28.06.2024, 12:00

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Czytaj więcej
29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej