Rodzinne wakacje w Muszynie - pomysły na urlop

Położona na pograniczu Beskid Sądeckiego, Niskiego oraz Gór Leluchowskich, Muszyna jest kameralną, ale bardzo atrakcyjną miejscowością górską. Doskonale nadaje się na rodzinne wakacje i krótsze pobyty. Malownicze miasteczko otoczone jest górami, a tutejsze szlaki zachęcają do aktywnego spędzania czasu.

Muszyna – wakacje z dzieckiem

Wakacje z dziećmi to zawsze spore wyzwanie logistyczne. Znalezienie miejsca, które będzie dysponować atrakcjami odpowiednimi dla najmłodszych oraz dobrym zapleczem noclegowym wymaga często dłuższych poszukiwań. Muszyna należy do miejscowości, które świetnie sprawdzają się w tej roli.

Co przyciąga do spędzenia rodzinnych wakacji w Muszynie? Przede wszystkim położenie i związany z nim klimat. Urokliwe miasteczko leży w dolinie Popradu i ze wszystkich stron otoczone jest górami. Panujący tu klimat jest bardzo zdrowy i działa korzystnie na cały organizm. Podobnie jak ruch, bo Muszyna jest wprost stworzona do aktywnego wypoczynku. We wszystkich kierunkach wychodzą stąd szlaki piesze oraz ścieżki spacerowe. Można też wybrać się do okolicznych miejscowości i z nich rozpocząć wędrówkę. Doskonałym pomysłem może być wyjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką, co pozwala zaoszczędzić mozolnego podchodzenia pod górę i ruszenie na szlak już na górze. Bardzo dobrym celem wycieczek może być też Bacówka nad Wierchomlą, do której prowadzi wygodne podejście. Można je pokonać nawet z dziećmi, a widoki na Tatry wynagrodzą na pewno zmęczenie.

Aktywne wakacje w Muszynie

Wędrówki górskie są najbardziej oczywistym sposobem spędzania czasu w miejscowościach takich jak Muszyna. Ale nie jest to jedyna możliwość. Wokół Muszyny nie brakuje też szlaków rowerowych, a w miasteczku działają też wypożyczalnie rowerów. Osoby, które lubią adrenalinę i opanowały jazdę terenową na rowerze, mogą skorzystać z tras downhillowych znajdujących się w Muszynie – Złockim. Zimą działa tu największy w Polsce naturalny stok saneczkowy, zaś latem mocne wrażenia zapewnia możliwość zjazdu po trasach na rowerze.

Latem w Muszynie działają też odkryte baseny na Zapopradziu. Należący do Centrum Rekreacji i Sportu obiekt zapełnia się przy słonecznej pogodzie amatorami pływania, opalania się oraz aktywności sportowych i wodnych. Przez cały rok, nawet wówczas, gdy pogoda nie dopisuje można z kolei korzystać z kameralnego Aqua Parku w kompleksie Klimek.

Muszyna dla dzieci - co zobaczyć

Muszyna to miejscowość o długiej historii sięgającej czasów średniowiecznych. Przypominają o tym wznoszące się na wzgórzu ruiny zamku. Należał on do biskupów krakowskich i był ośrodkiem zarządzania rozległymi dobrami ziemskimi obejmującymi kilkadziesiąt okolicznych wsi. Zamki i warownie zawsze robią na dzieciach duże wrażenie, a do tego widok z muszyńskich ruin jest wyjątkowo malowniczy. Płynący poniżej Poprad, zbocza opadających w dolinę gór i rozciągnięte poniżej miasteczko zachwycą każdego.

Oprócz zamku z dziećmi można też odwiedzić znajdujące się na Zapopradziu Ogrody Sensoryczne połączone z Ogrodem Baśni i Legend. Można tu poznać miejscowe podania i legendarne postaci, a w części sensorycznej korzystać ze wszystkich zmysłów do odkrywania bogatego świata roślin. Na terenie ogrodów znajduje się też wieża widokowa oraz pawilon muzyczny, gdzie odbywają się koncerty.

Muszyna - kameralna miejscowość na rodzinne wakacje

Muszyna i jej okolice to miejsce, które świetnie nadaje się na spokojne wakacje z dziećmi. Nie brakuje tu możliwości zakwaterowania, a oferta jest bardzo szeroka. Pensjonat Klimek oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny zakwaterowania, co jeszcze bardziej pozwala polecić go na rodzinne wakacje w Muszynie. Dodatkową zaletą jest możliwość swobodnego korzystania ze znajdującego się dosłownie 100 metrów dalej AquaParku w Hotelu Klimek.

Ponieważ Muszyna jest mniejsza od niedalekiej Krynicy, także ruch jest tu mniej nasilony. Dzięki temu atmosfera bardziej sprzyja rodzinnemu wypoczynkowi i relaksowi.

Inne artykuły:

29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej
23.04.2024, 12:00

Las Lipowy Obrożyska

Czytaj więcej