Poliwka - tradycyjna zupa z maślanki

Poliwka, polewka, nazywana także białą polewką, to staropolska zupa, która jeszcze 50-60 lat temu często gościła na polskich stołach. Dziś jest praktycznie zapomniana, choć jest bardzo prostym i smacznym pomysłem na pożywny obiad. Dzięki dodatkowi ziemniaków ze skwarkami może być traktowana jako samodzielny posiłek.

 

Pochodzenie poliwki i jej odmiany


W przeszłości poliwka, czyli zupa gotowana na maślance, była domeną kuchni ludzi biednych. Znana była niemal w całej Polsce, ale szczególnie mocno osadzona jest w tradycji kulinarnej Śląska. W najbiedniejszych domach maślankę zastępowano często serwatką. Aby zupa była bardziej treściwa, dodawano do niej ziemniaki lub chleb. Jeśli tylko była taka możliwość, ziemniaki kraszono skwarkami ze słoniny lub wędzonego boczku.

Biała polewka była też traktowana jako danie postne. Wówczas skwarki zastępowano podsmażaną cebulą lub bułką tartą. W tej wersji jest to danie wegetariańskie, które mogą włączyć do swojego jadłospisu osoby, które nie jedzą mięsa.

Poliwka składa się z zaledwie kilku składników i na pewno będzie smakowała miłośnikom kwaśnych zup. Jej cierpki smak świetnie pasuje do kraszonych ziemniaków. Osoby, które nie przepadają za maślanką, mogą przygotować poliwkę na jogurcie, kwaśnym mleku albo kefirze.

 

Przepis na poliwkę


Do przygotowania poliwki potrzebne jest:
750 ml maślanki
250 ml wody
100 ml kwaśnej śmietany 18%
1 łyżka mąki pszennej
sól i pieprz
1 kg ziemniaków
100 g słoniny lub wędzonego boczku
1 cebula


W wersji wegetariańskiej nie dodajemy skwarków, ale można je zastąpić bułką tartą podsmażoną na maśle.
Największym wyzwaniem podczas gotowania poliwki jest to, żeby nie doprowadzić do ścięcia się maślanki i śmietany. Dlatego gotowanie musi przebiegać wolno.

Do garnka wlać maślankę i wolno podgrzewać cały czas mieszając trzepaczką tak, by nie utworzyły się w niej grudki.
W 250 ml gorącej wody rozprowadzić bardzo dokładnie mąkę oraz kwaśną śmietanę. Woda powinna być gorąca, by zahartować śmietanę i nie doprowadzić od jej ścięcia się w momencie wlewania do maślanki.
Do gotującej się maślanki wlać mąkę z wodą i śmietaną. Wymieszać energicznie by nie stworzyły się grudki. Gotować przez kilka minut. Doprawić solą i pieprzem. Do zupy dobrze pasuje też czosnek i kminek i można go dodać, jeśli lubi się takie smaki.
Ziemniaki ugotować do miękkości i odcedzić. Boczek lub słoninę pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni na skwarki. Dodać pokrojoną drobno cebulę i zeszklić.
Na talerz wyłożyć 2-3 ziemniaki, okrasić skwarkami i zalać poliwką. Można wedle uznania posypać ją szczypiorkiem lub koperkiem.

Powyższy, tradycyjny przepis jest charakterystyczny dla kuchni chłopskiej. W Strakija dopasowaliśmy go do bardziej wyrafinowanych gustów naszych Gości, wzbogacając o przysmak regionu, czyli rydze.

Inne artykuły:

23.04.2024, 12:00

Las Lipowy Obrożyska

Czytaj więcej
25.03.2024, 12:00

Adzymka - proste placuszki na sodzie

Czytaj więcej