Muszyna - atrakcje turystyczne. Lokalny przewodnik. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Aktywny wypoczynek to zdecydowanie coś, co zyskuje na popularności. Coraz rzadziej wybieramy samo opalanie się na plaży przez dwa tygodnie urlopu, a sięgamy po rozwiązania, które dostarczą nam więcej wrażeń - zwiedzanie, piesze wycieczki górskie, a także wiele innych. Właśnie dlatego polskie góry są miejscem, do którego z chęcią wracamy - za każdym razem możemy odkryć zupełnie nowe miejsca, krajobrazy, a także smaki regionalne. Nic dziwnego, że Muszyna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tutaj mamy możliwość spędzenia spokojnego urlopu w okolicach natury, ale jednocześnie znajdziemy mnóstwo atrakcji w Muszynie, dzięki którym nawet przez moment nie odczujemy powiewu nudy. Sprawdź, co musisz zobaczyć w okolicach Beskidu Sądeckiego, by zapamiętać to miejsce na zawsze!


Piesze wycieczki górskie w Beskidzie


Jak można się spodziewać, góry są uwielbiane przede wszystkim ze względu na piękne widoki, których dostarczają. Absolutnie nic nie równa się z uczuciem satysfakcji po przejściu wielu kilometrów, czy to w upale, czy w chłodzie i osiągnięcie jednego z wielu szczytów. I choć najbardziej znanymi wciąż pozostają Rysy czy Śnieżka, to jednak Muszyna nie odbiega od nich tak daleko! To tutaj mamy możliwość przejścia pieszymi szlakami, które pozwolą nam odkrywać zupełnie nowe miejsca czy widoki rodem z pocztówki. Miasto jest otoczone wieloma trasami, a każda z nich różni się od siebie między innymi stopniem trudności - właśnie dlatego pewnym jest, że każdy, kto przyjedzie na urlop do Muszyny, znajdzie atrakcję idealną dla siebie. 

 

Ogrody Sensoryczne w Muszynie


Jeśli nazwa Ogrodów Sensorycznych kojarzy ci się wyłącznie z zielonym parkiem, który nie różni się niczym od pozostałych terenów tego typu, spieszymy, by wyprowadzić cię z błędu! Ta nazwa nie wzięła się znikąd. Ogrody Sensoryczne, inaczej nazywane Ogrodami Zmysłów, będą bowiem oddziaływać na wszystkie twoje zmysły od pierwszego momentu, w którym znajdziesz się w ich okolicach. Jak to możliwe? Cały teren jest sprytnie podzielony na strefy związane z naszymi zmysłami. Tym samym możemy spotkać chociażby strefę smaku, a w niej rosnące rośliny dające owoce, czy też strefę słuchu, gdzie żwir będzie nam szeleścił pod nogami, a do wtóru będzie szumiał okoliczny strumień. Ogrody Sensoryczne są z pewnością jedną z atrakcji Muszyny, której nie spotkamy w innym miejscu, dlatego zdecydowanie warto je odwiedzić, gdy jesteśmy w okolicy Beskidu Sądeckiego. Co więcej, to tutaj znajduje się wieża widokowa, która jest świetnym punktem do obserwacji Beskidzkich wzniesień czy uwiecznienia naszych urlopowych wojaży na pięknej fotografii. Koniecznie zapisz sobie to miejsce jako “must see” w swojej podróży!


Zabytki w Muszynie - zamek


Jeśli zastanawiasz się, jakie zabytki w Muszynie możesz spotkać, koniecznie odwiedź zamek. To on należał niegdyś do Państwa Muszyńskiego, stanowiąc jedną z warowni. Powstał w XV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego na wzgórzu, a do dnia dzisiejszego możemy zobaczyć fragmenty murów. Jednak to właśnie dzięki nim możemy podziwiać całą dolinę Popradu czy okolic Muszyny. Ruiny zamku potocznie nazywane są Basztą - możemy wśród nich podziwiać figurę Najświętszej Marii Panny, która została tam ustawiona w okolicach 1936 roku. Od tamtego czasu tradycją jest odprawianie w tym miejscu nabożeństw majowych dla wszystkich mieszkańców Muszyny oraz przyjezdnych turystów.


Co warto zobaczyć w Muszynie? Muzeum regionalne


Wśród atrakcji turystycznych Muszyny nie sposób nie wymienić muzeum regionalnego “Państwa Muszyńskiego”. To tutaj poznamy historię okolicy, a także zobaczymy wszelkie pamiątki i pozostałości po dawnych starostach, mieszczanach, Łemkach czy Żydach, którzy zamieszkiwali te tereny. Do dyspozycji pozostają zarówno zbiory historyczne, jak i etnograficzne, a wraz z nimi eksponaty, skrzynie mieszczańskie czy militaria. Muzeum zostało odnowione ze względu na zły stan techniczny - w nowej odsłonie możemy jednak znaleźć dodatkowo punkt informacji turystycznej, w którym znajdziemy dodatkowe atrakcje oraz miejsca warte zobaczenia w okolicach Muszyny.


Cerkwie wśród atrakcji turystycznych Muszyny


Jak wiadomo, Beskid Sądecki jest miejscem, w którym możemy spotkać się z grupą etniczną, jaką są Łemkowie. To oni przez setki lat zamieszkiwali te tereny, dlatego też możemy spotkać wiele śladów świadczących o ich obecności. Należą do nich zarówno stare nagrobki na cmentarzach przykościelnych czy też przydrożne kapliczki, które od naszych typowych budowli różnią się zarówno kształtem, jak i wykonaniem. Najlepiej zachowanymi miejscami kojarzącymi się z Łemkami są cerkwie, które zobaczymy zarówno podczas wędrówek pieszych, jak i rowerowych wycieczek. Warto także pamiętać o tym, by spróbować łemkowskich potraw - te specjały zapadają w pamięć, a kubki smakowe mogą od nich dosłownie oszaleć!

Inne artykuły:

28.06.2024, 12:00

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Czytaj więcej
29.05.2024, 12:00

Atrakcje dla najmłodszych – Ninja Junior Park

Czytaj więcej